Szanowni Państwo, uczestnicy Pomorskiej Ligi Historycznej,

Niestety, w tym roku dramatyczna sytuacja zdrowotna, która dotknęła świat zmusiła nas do radykalnej zmiany zasad rywalizacji. Po głębokiej analizie sytuacji w szkołach, świadom całkowicie nieprzewidywalnej sytuacji w roku przyszłym, a po części także ze względu na aktualną koncentrację wielu osób na innych, życiowo ważniejszych sprawach niż najatrakcyjniejsze nawet rozgrywki historyczne, zdecydowałem o zakończeniu IV sezonu Pomorskiej Ligi Historycznej na drugiej rundzie i uznaniu zsumowanych wyników dwóch pierwszych rund za ostateczne.

Tym samym pragnę poinformować, że w tegorocznych rozgrywkach wzięło udział 11 drużyn i około 80 uczestników. Przeprowadzono Turniej Wiedzy „Morze w dziejach świata, Polski i Pomorza” oraz rundę Historyczna gra planszowa. Sezon wygrała (drugi raz) drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.

dr hab. Adam Makowski, prof. US

***

Szanowni Państwo,

Pomorska Liga Historyczna jest projektem dynamicznym i zmiennym. Na szczęście zazwyczaj zmienia się na lepsze. I tym razem mamy dla Państwa informację o zmianie, którą – mamy nadzieję – uznają Państwo za korzystną. Otóż w związku z rundą trzecią stworzyliśmy dla Państwa propozycję pomocy przy organizacji Festiwali Nauki. Uniwersytet Szczeciński zdecydował się, by oddać do Państwa dyspozycji wsparcie w postaci możliwości wykorzystania – podczas Festiwali przygotowywanych przez drużyny – wydarzeń, które znajdują się w ofercie Uczelni dla szkół. Drużyny mogą zaprosić naszych naukowców na imprezy, które przygotowują. Ofertę znajdą Państwo na stronie:

http://szkoly.usz.edu.pl/zajecia-dla-szkol/#1508322886-1-38

Jeśli wybiorą Państwo jakąkolwiek propozycję prosimy o kontakt. Jeśli tylko nie będzie ograniczeń technicznych (np. niemożność przewozu sprzętu) postaramy się dowieść nasze ekipy do Państwa szkół. Mamy nadzieję, że pozwoli to na dodatkowe uatrakcyjnienie programów festiwali. Oczywiście, nadal podstawą są programy przygotowywane przez drużyny Ligi. Zdajemy sobie również sprawę z faktu, że rozszerzenie Państwa projektów o pomoc Uniwersytetu może – choć nie musi – wpłynąć na kształt gier planszowych. Jeśli któraś z drużyn zdecyduje się na ten krok istnieje możliwość wycofania zgłoszonej pracy i uzupełnienie jej o wybrane elementy. Jeśli natomiast uznają Państwo, że nie zachodzi taka potrzeba nic nie ulega zmianie i ocenie będą podlegały prace już zgłoszone. Drużyny zainteresowane uzupełnieniem prac otrzymują prolongatę terminu do 4 lutego.

***

Harmonogram I Rundy IV sezonu PLH – środa, 20 listopada 2019:

9:30 Rejestracja drużyn – aula ul. Krakowskiej 71-79 w Szczecinie

10:00 Powitanie oraz wyjaśnienie ogólnych zasad Rundy I PLH

10:20 Etap 1 – sprawdzian pisemny

11:00 Etap 2 – quiz

11:40 Przerwa śniadaniowa

12:15 Prezentacja kolejnych rund IV sezony PLH.

12:30 Ogłoszenie wyników etapu 1 i 2

12:40 Etap 3 – konkurs „detektyw historii”

13:15 Wyniki i podsumowanie I Rundy PLH

***

Zaczynamy przygotowania do rozgrywek IV sezonu PLH. Do 20 października na stronie ukażą się szczegółowe informacje w tym regulamin i zalecana literatura do I zadania.

***

Wszystkich uczestników zapraszamy na V – ostatnią rundę tegorocznego sezonu Pomorskiej Ligi Historycznej. Zapraszamy Was do muzealnego labiryntu na wirtualną grę terenową. Będziemy przenosić się w czasie i eksplorować pomorskie dzieje w różnych wymiarach geograficznych i chronologicznych. Tych kilkaset pomorskich kilometrów i kilka wieków naszej historii skomasujemy 13 czerwca 2019 r. do kilku godzin (zapraszamy na 10:00, a skończymy naszą wyprawę ok. 15:00) i kilkuset metrów kwadratowych budynku Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych/Wydziału Humanistycznego US w Szczecinie przy ul. Krakowskiej 71 – 79.

Musicie koniecznie tam być!   

Kilka informacji praktycznych:

  • każda drużyna powinna mieć przynajmniej jeden telefon zaopatrzony w aplikację do odczytywania kodów QR;
  • każda drużyna powinna mieć pendrive do przenoszenia danych między komputerami;
  • warto, byście mieli także przynajmniej jeden kabel do połączenia telefonu z komputerem stacjonarnym przez łącze USB.

Zaczynamy o 10.00 sali 155.

***

Mając na uwadze niedawne wydarzenia, którymi żyły wszystkie szkoły i po uzgodnieniu z opiekunami drużyn, informujemy, że zmieniły się terminy ostatnich rund PLH:

  • do końca maja oddajemy prace z IV rundy
  • 13 czerwca – finał (miejsce bez zmian)

***

OCENA PRAC Z III RUNDY

Zgodnie z regulaminem, który przewiduje dwustopniową ocenę prac z III rundy (połowę punktów przydziela komisja powołana przez dyrektora Instytutu a połowę przedstawiciele drużyn) zapraszamy opiekunów wraz z członkami drużyn (niekoniecznie w pełnym składzie)

w czwartek, 28 marca o godz. 10.00 do Instytutu.

Ocena plansz zaprezentowanych w formie wystawy odbywać się będzie wg następującego harmonogramu:

1. losowanie kolejności prezentacji;
2. drużyny przedstawiają swoje plansze (do 7 minut);
3. dwie komisje dokonują oceny (drużyna nie ocenia własnej planszy).

***
Ze względu na przesunięcie terminu oddania prac z II rundy, termin oddania prac z rundy III został przesunięty na 28 lutego.
***
Drodzy uczestnicy PLH, wyniki II rundy zostaną opublikowane do piątku, tj. 1 lutego b.r.
***
HARMONOGRAM I RUNDY PLH: DRUŻYNOWY TURNIEJ WIEDZY „POMORZE
ZACHODNIE W LATACH 1815-1945”
9:30 Rejestracja drużyn – aula ul. Krakowskiej 71-79 w Szczecinie
10:00 Powitanie oraz wyjaśnienie ogólnych zasad Rundy I PLH
10:20 Etap 1 – sprawdzian pisemny
11:00 Etap 2 – quiz
11:40 Przerwa śniadaniowa
12:15 Wykład prof. Marcina Majewskiego „Nasze muzeum, nasze
miasto, nasza pamięć”.
12:45 Ogłoszenie wyników etapu 1 i 2
13:00 Etap 3 – konkurs „detektyw historii”
13:30 Wyniki i podsumowanie I Rundy PLH

***

Zgłoszenia drużyn do III sezonu Pomorskiej Ligi Historycznej przyjmujemy do 1 października 2018. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość zgłoszenia drużyny po tym terminie.